Çocuklarla evde aktivite

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek söz konusu olduğunda anne-babalar seçeneksiz kalabiliyorlar. Her gün aynı oyunları oynamak veya aynı oyuncaklarla zaman geçirmek çocuklarda yaratıcılığın ve hayal gücünün gelişmesini yavaşlatabiliyor. Aslında her çocuk hayal gücü ile doğar ve desteklenirse yaratıcılıkları artar. 0-6 yaş aralığında sonsuz hayal gücüne sahip olan çocukların bu becerilerini daha da geliştirebilmek için onlarla beş duyu organlarını harekete geçirecek aktiviteler yapmamız gerekiyor. Farklı görsel, işitsel ve dokunsal oyunlarla oynamak, çocuğun bakış ve algı açısını genişletiyor. Bunu sağlamanın en doğru yollarından biri çocuğun alanına çok da fazla müdahale etmeyecek şekilde yaratıcı oyunlar kurgulamak. Tabi ki bolca sevgiyi ve ilgiyi ihmal etmememiz gerektiğini söylemiyorum bile ..

Sizlere çocuklarınızla birlikte evde yapabileceğiniz üç tane aktivite önerisi vereceğim. Bu aktivitelerle hem gelişimlerini destekleyeceğiz, hem de hayal güçlerini hayata geçirmelerine yardımcı olacağız.

  1. Pofuduk Resimler: Çocukların birçoğu resim yapmayı çok severler. İç dünyalarını somut bir ortama aktarmak onları hem rahatlatır, hem de sözel olarak ifade edemedikleri pek çok şeyi gösterme fırsatı elde ederler. Pofuduk resim aktivitesinde işin içine biraz daha eğlence ve sihir katıp kabartmalı resimler yapmanız mümkün.

Gereken malzemeler: 1 çorba kaşığı kabartma tozu, 1 çorba kaşığı tuz, 3 çay kaşığı sıvı gıda boyası, mikrodalga fırın, kalın karton.

Uygulanışı: Bütün malzemeleri ufak bir kapta karıştırın. Boyanız hazır! Her renk için aynı işlemi uygulayın. Resim bittikten sonra mikrodalga fırında ısıtmanız gerekiyor. Benim mikrodalgamda 25 saniye yeterli olmuştu, ancak siz ara ara durdurarak boyaların kabarıp kabarmadığını kontrol edebilirsiniz. Aman dikkat, ilk etapta biraz sıcak olabiliyorlar. Voila! İşte sihirli resminiz hazır!

  1. Çiçek Bahçesi: Oyun hamurları ile yapabileceğiniz harika bir oyun fikrinden bahsedeceğim size. Oyun hamuru ile oynamanın çocukların gelişimi için çok faydalı yönleri vardır. Hamur oyunları şekil algısını geliştirir, yaratıcılığı besler, dikkat becerilerini destekler, ince motor kaslarını geliştirir, kendini ifade becerilerine katkıda bulunur.

Çiçek bahçesi aktivitesi için gereken malzemeler: Yumurta kartonları, yapay çiçekler ve mis kokulu hamur. Hamuru evde yapabilmeniz için 1 bardak un, 2 kaşık yağ, 200 ml su, 50 ml şampuan (organik olması tercihimiz), yarım bardak tuz, iki çay kaşığı krem tartar, bir avuç gerçek çiçek yaprağı kullanabilirsiniz.

Uygulanışı: Önce yukarıda sayılan malzemeleri karıştırarak hamuru elde edin. Ardından hamurları yumurta kaplarının içine koyun ve üstüne çiçekleri dikin. İşte miss gibi çiçek bahçeniz hazır!

  1. Rüya Kapanı: 4 yaş ve üzeri çocuklar bazen kâbus görüp kendi yatağında uyumaktan korkabiliyorlar. Onlarla birlikte hazırlayabileceğiniz bu rüya kapanı ile korkuları ile baş etmelerine yardımcı olabilirsiniz. Birlikte hazırladığını rüya kapanını çocuğunuzun başucuna asın ve kötü rüyaların bu kapana takılıp artık onu rahatsız etmeyeceğinden bahsedin.

Gereken malzemeler: Plastik bir tabak, makas, renkli tüyler ve boncuklar, delgeç, renkli yün ipler.

Hazırlanışı: Öncelikle plastik tabağın iç kısmını makasla kesin ve çıkarın, elinizde yalnızca dış daire kısmı kalmalı. Ardından dış kısmına delgeç yardımı ile gelişigüzel 8-9 adet delik açın. Çocuğunuzla birlikte bu deliklerden yün ipleri istediğiniz gibi geçirin ve bir ağ oluşturun. İpleri geçirdikten sonra dairenin alt kısmına 3-4 delik açın ve oradan da ipler geçirip aşağı sarkıtın. Bu iplerin ucuna da tüyleri ve boncukları ekleyin.

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Grup Terapisi Başlıyor

“Hayatımda hemen hemen her şey yolunda gidiyor ama yine de mutsuzum.” “Hiçbir şeyden eskisi kadar keyif alamıyorum.” “Kendimi çoğu kez iş yerinde/okulda kapana kısılmış hissediyorum.” “Kendimi bir şey

Okullar açılıyor!

Yaz tatili bitti! Hem veliler, hem çocuklar bir yandan heyecanlı, bir yandan da kaygılı. Hele ki ilkokul 1’e başlayacak olan çocuklarda ayrı bir heyecan söz konusu. Tatil rehavetinden çıkıp derslere o

© 2020 İpek Kerestecioğlu